2012. január 4., szerda

Mi a karma?



Az ősi szanszkrit karma szó a kri- cselekedni - tőből származik, s tevékenységet vagy tettet jelent. Szvámi Sivananda szerint a  karma "...egyetemes torvény, amely fenntartja a világ belső harmóniáját és logikai rendjét"
Nyugaton a karmát "a tett felhalmozódó hatásának" tartják. 
Az ősi vallás szerint, amely az esztéticizmust az erőszakmentességet és az élet tisztletét hirdette, a karmának nyolc működési formája létezik:

A karma elhomályosítja az értelmet.
A karma elhomályosítja a tudatosságot.
A karma hamis érzéseket (érzelmeket és érzékleteket) teremt.
A karma becsapja az embert (elhomályosítja az igazságot).
A karma meghatározza az időt.
A karma perszonákat teremt, és ezzel meghatározza a személyiséget.
A karma meghatározza az ember állapotát és ezzel lelke jóllétét.
A karma tönkreteszi a személyes erőt.

Míg az első négy forma romboló, a második négy nem, noha Énkorlátozó hatásukkal meggátolják a tiszta energia (prána)áramlását az ember energiarendszerében.
A karma sokkal összetettebb a "ki mint vet, úgy arat" elvont alapigazságánál. A karma Énkorlátozó és pusztító természeti erő, melyben akarat és szándék nyilvánul meg. A tettek hatását az okukkal kapcsolja össze az egymást átható világokon és dimenziókon keresztül. Kötelékteremtő képessége által határt szab az embernek, korlátozza szabadságát. A karma által létrehozott polaritás, amely az ok és az okozat között jön létre a nehézkedés elvhez hasonlóan tárgyakhoz, eszmékhez és élőlényekhez vonzza az embert (egy múltbéli tette alapján), majd módosult energia segítségével ahhoz a tárgyhoz, eszméhez, érzéshez vagy élőlényhez köti, amelyikhez vonzódik.

A karma a módosult energia, valamint az egyéni tudat és ego együttes (szinergikus) kapcsolata által működit.   

"Minden fizikai vagy szellemi cselekedet karma. A gondolat karma. A hatásra következő ellenhatás karma... a vonzódás, az irtózás, a nehézkedés, a légzés, a beszéd, a járás, a látás a hallás, az evés, az érzés, az akarás, a vágyódás, a gondolkodás és a test, az elme, az érzékszervek minden cselekedete karmikus tevékenység. A karma magában foglalja az okot és az okozatot egyaránt." (Practice of Yoga)